فوق تخصص بيماريهاي مقعدي
نويسندگان
لینک دوستان
قالب وردپرس قالب وبلاگ
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 76888
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

همورئيد( بواسير ) چيست ؟ همورئيد (بواسير )به شرايطي اطلاق مي شود كه سياهرگهاي اطراف و داخل راست روده و مقعد برجسته و متورم شده اند .اين حالت مي تواند در اثر فشار بيش از حد براي دفع مدفوع ايجاد شود، (مثلاً در يبوست مزمن) ساير حالاتي كه باعث همورئيد مي شوند شامل : حاملگي، پيري، اسهال ، اسهال مزمن و مقاربت مقعدي مي باشد. همورئيد مي تواند هم در داخل مقعد ايجاد شود كه به آن همورئيد داخلي گفته شده و هم در خارج و پوست اطراف مقعد ايجاد شود كه به آن همورئيد خارجي مي گويند.

 

دلايل ايجاد بيماري قبل از توضيح علائم همورئيد بايد متذكر شد كه بسياري از بيماريهاي مقعد مثل شقاق، آبسه مقعدي و التهاب و خارش ناحيه مقعد و ...علائم مشابه همورئيد داشته و به اشتباه علائم آنها به همورئيد نسبت داده مي شود. علائم همورئيد معمولاً در عرض چند روز رفع مي شود و اين بيماري خطرناك و تهديد كننده حيات نيست. گرچه افراد زيادي به همورئيد مبتلا مي باشند، ولي همه آنها علامتدار نيستند .در ميان افراد علامتدار مبتلا به همورئيد داخلي، شايعترين علامت ديدن خون روشن برروي مدفوع و يا كاسه توالت مي باشد. در موراد شديد نيز همورئيد داخلي آنقدر بزرگ مي شود كه از مقعد بيرون زده و ملتهب و دردناك مي شود. علائم همورئيد خارجي ممكن است شامل، تورم دردناك و يا ايجاد يك توده سفت در اطراف مقعد( كه از تجمع لخته خوني در آن مكان ايجاد شده است) باشد كه به اين حالت اخير همورئيد ترومبوزه خارجي مي گويند. همچنين، زور زدن بيش از حد، تميز كردن وسواس گونه و شديد ناحيه مقعد نيز مي تواند علائم فرد را تشديد كند.

 

شيوع همورئيد چقدر است ؟ سال به آن مبتلا 05 همورئيد چه در زنان و چه در مردان بسيار شايع مي باشد .در حدود نيمي از جمعيت بالاي بوده و در ميان زنان حامله نيز شيوع زيادي دارد .در زنان حامله هم بعلت فشار جنين به روي احشاء شكمي و هم بعلت تغييرات هورموني، سياهرگهاي مقعدي متورم مي شوند. همچنين در هنگام زايمان نيز بر روي اين وريدها فشار زيادي وارد مي شود، ولي بهر صورت در بيشتر زنان همورئيد ناشي از حاملگي يك مسأله زودگذر و غيردائمي است. پزشك مقعد و راست روده رامعاينه مي كند( بوسيله دستگاهي كه در داخل مقعد گذاشته مي شود و داخل مقعد و پائين راست روده ديده مي شود و به آن آنوسكوپ مي گويند) و بدنبال وريدهاي برجسته و متورم مي گردد. همچنين گاهي پزشك پس از پوشيدن دستكش با انگشت مي تواند محيط داخل مقعد را معاينه كند تا از اختلالات

  

2 تهيه شده در واحد فناوري اطلاعات پژوهشكده علوم زيست پزشكي خليج فارس - دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني بوشهر صفحه

ديواره مقعد اطلاع حاصل كرده و آنها را لمس كند. گاهي لازم است بوسيله سيگموئيدوسكوپ (وسيله اي كه علاوه بر راست روده قسمت سيگموئيد كه قسمت انتهاي روده بزرگ در طرف چپ مي باشد را نشان مي دهد )بيمار معاينه شود تا ساير علل خونريزي گوارشي رد شود.

 

درمان همورئيد چيست ؟ در قدم اول سعي بر آن است كه همورئيد با درمانهاي طبي درمان شود. ابتدا بايد بوسيله انجام كارهاي زير علائم بيمار را تخفيف داد: دقيقه چند بار 15 - نشستن در لگن حاوي آب گرم براي مدت 1 در روز ) - استفاده از پمادهاي ضد همورئيد در ناحيه درگير (براي مدت كوتاه 2 پس از تخفيف علائم، لازم است براي جلوگيري از عود همورئيد، فشار و حالت زور زدن هنگام اجابت مزاج در فرد به حداقل برسد. براي اين كار پزشكان توصيه مي كنند كه فرد مصرف ميوه و سبزي ها و مايعات در رژيم غذائي خود ليوان آب در 6-8 را افزايش دهد. بيماران با مصرف ميوه و سبزي ها كه حاوي فيبر بوده و همچنين مصرف حداقل روز مدفوع نرمتر و حجيم تري خواهند داشت. مدفوع نرمتر، راحت تر دفع شده و فشار كمتري به فرد مي آورد، بنابراين اين وريدهاي مقعدي هم كمتر تحت فشار قرار مي گيرند. علاوه بر مصرف ميوه ها گاهي پزشكان مكملهائي كه باعث افزايش حجم مدفوع مي شوند مثل پسيليوم ) را نيز براي بيماران تجويز مي كنند تا مدفوع نرمتري داشته Cellulose Methyl) و متيل سلولز (Psyllium( باشند. در مواردي نيز همورئيد بايد بوسيله جراحي درمان شود .در اين موارد با نابود كردن وريدهاي واريسي ناحيه مقعد همورئيد درمان مي شود. 1- بستن وريد مقعدي بوسيله باند لاستيكي : در اين روش يك نوار لاستيكي دور پايه وريد متورم بسته مي شود. با بستن اين نوار جريان خون آن قطع شده و پس از چند روز وريد خشك و چروكيده شده و كنده مي شود. 2

اسكلروتراپي : در اين روش با تزريق مواد شيميائي بداخل همورئيد و اطراف آن باعث چروكيده شدن آن مي شوند. 3

كوآگولاسيون با نور مادون قرمز : يك وسيله مخصوص مي باشد كه همورئيد را مي سوزاند. 4

عمل جراحي برداشتن همورئيد : گاهي در موارد همورئيد داخلي و خارجي خيلي بزرگ يا همورئيد با علائم شديد ممكن است نياز به جراحي وريدهاي برجسته داشته باشد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: هموروئيد
[ ۷ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۰۴:۴۶ ] [ پاوه ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

مسعود روحي هستم و در زمينه درمان بيماريهاي گوارشي و نشيمنگاهي فعاليت مي كنم. براي اطلاع رساني بيشتر در باره اين بيمارها و فراهم كردن دسترسي بهتر بيماران به پزشكان متخصص و زبده، سايت كلينيك سامان ايجاد شده است. شما مي توانيد با مراجعه به سايت و شماره گيري تلفن هاي سايت با پزشكان متحصص اين بيماريها در تماس باشيد و مشكلات خودتان را با آنها در ميان بگذاريد.
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب