فوق تخصص بيماريهاي مقعدي
نويسندگان
لینک دوستان
قالب وردپرس قالب وبلاگ
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 76888
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

بواسير چيست؟ يا خيلي ها مي پرسند علت بواسير چيست؟ بواسير يا همان هموروئيد در پايين ترين ناحيه راست روده و انسداد رگ ها ظاهر شده و باعث متورم شدن آن ناحيه مي شود. گاهي ديواره اين رگ هاي خوني به حدي نازك مي شوند كه سياهرگ ها از بين مي روند و باعث تحريك پذير بودن ديواره رگهاي خوني مي شوند، به ويژه هنگامي كه شما باد و گاز معده را خالي مي كنيد. در واقع بواسير را مي توان نوعي تورم دانست.

بواسيرها يكي از شايع ترين علت هاي خونريزي ركتوم هستند. بعد از دانستن اينكه بواسير چيست؟ بايد بدانيد كه آنها به ندرت خطرناك هستند و معمولا در عرض چند هفته از بين مي روند، اما شما بايد در اين مدت به پزشك متخصص مراجعه كنيد تا از جدي نبودن اين شرايط مطمئن شويد. در صورت جدي بودن بواسير، پزشك مي تواند بواسير دردناك را به صورت كامل درمان كند.

 

بواسير چيستبواسير چيست

بواسير داخلي و خارجي

بواسير داخلي در درون ركتوم به اندازه اي است كه معمولا ديده نمي شود و شما چيزي احساس نمي كنيد. اين نوع بواسير يا هموروئيد معمولا آسيب جدي به شما نمي زند، زيرا عصب هاي دردناك كمي وجود دارد و ممكن است خونريزي تنها نشانه آن باشد.

هموروئيد يا بواسير خارجي در زير پوست در اطراف دهانه مقعد ايجاد مي شود و درست جايي است كه عصب هاي حساس وجود دارند، و درد و خونريزي زيادي را تجربه خواهيد كرد.

گاهي اوقات بواسير دچار افتادگي شده يا بزرگتر مي شود و به بيرون از اسفنكتر مقعد منتقل مي شود. ممكن است آنها را به شكل برآمدگي هاي مرطوبي مشاهده كنيد كه در نواحي اطراف مقعد گسترده يافته است. آنها به احتمال زياد زماني كه بادي از شكم تان خارج مي شود با دردهايي همراه خواهند بود.

بواسير مزمن معمولا به درون مقعد برمي گردد. حتي اگر برنگردند، مي توانيد به آرامي با كمك دست به درون هدايت كنيد.

در بواسير خارجي، يك لخته خون نيز ايجاد مي شود و معمولا با رنگ ارغواني يا آبي روشن ديده مي شود. اين نوع بواسير و هموروئيد را بواسير ترومبوز يا لخته اي مي گويند. اين نوع بواسير مي تواند بسيار دردناك و با خارش و خونريزي همراه باشد. حتي زماني كه لخته ها از بين مي روند، ممكن است اثرات آن در پوست باقي بماند و باعث تحريك پوست آن ناحيه شود. براي تشخيص و مشاوره درباره بوذذاسير خود مي توانيد از سايت هاي موجود در اين باره مانند سايت دكتر درد كه در تارنماي drdard.ir ثبت شده است، اطلاعاتي خوبي به دست بياوريد و در زمان مناسب نسبت به درمان آنها اقدام كنيد.

چه چيزي باعث بواسير مي شود؟

چه چيزي باعث بواسير مي شود؟

چه چيزي باعث بواسير مي شود؟ اين سوالي است كه بسياري از كاربران از ما مي پرسند. اگر والدين يا يكي از اعضاي نزديك خانواده به بواسير مبتلا شده باشند، احتمال زيادي وجود دارد كه شما نيز به هموروئيد يا بواسير مبتلا شويد.

ايجاد فشار در راست روده كوچك مي تواند جريان خون را تحت تاثير قرار داده و باعث متورم شدن رگ ها و سياهرگ ها شود. علت اين فشارها ممكن است از وزن اضافي در افراد چاق يا چاقي موضعي در زمان بارداري باشد، ساير علت هايي كه مي تواند باعث اين فشارها شوند عبارتند از:

  • فشار آوردن هنگام حركت روده
  • هنگامي كه از نظر جسمي كاري سنگين انجام دهيد، مثل كشيدن چيزي سنگين
  • افرادي كه براي مدت زيادي در حالت ايستاده يا نشسته هستند، نيز در معرض مبتلا شدن به بواسير هستند.
  • زماني كه به يبوست يا اسهال مبتلا هستيد، احتمال گرفتن بواسير بيشتر مي شود، همراه شدن سرفه، عطسه و استفراغ مي تواند وضعيت شما را وخيم تر كند.

چگونه از بواسير پيشگيري كنيم؟

چگونه از بواسير پيشگيري كنيم؟ خوردن غذاهاي فيبردار مانند غذاهاي گياهي – سبزيجات، ميوه ها، غلات كامل، آجيل، دانه، لوبيا و حبوبات، يك راه خوب براي پيشگيري از بواسير است.

تا مي توانيد آب بنوشيد. اين كار باعث مي شود تا از سفت شدن مدفوع و يبوست پيشگيري كنيد، و هنگام حركت روده كمتر به ناحيه ركتوم فشار بياوريد. ميوه ها و سبزيجات فيبردار، داراي آب نيز هستند.

ورزش و فعاليت فيزيكي، مانند نيم ساعت پياده روي در هر روز، راه ديگري براي سالم نگه داشتن خون و روده شما است.

هر موقع نياز به دستشويي داشتيد از آن استفاده كنيد و جلوي خودتان را نگيريد. نگه داشتن بيش از حد مدفوع در روده باعث فشار آوردن به ناحيه ركتوم مي شود و خطر ابتلا به بواسير را در شما بيشتر مي كند.

هموروئيد چيستچگونه از بواسير پيشگيري كنيم؟

تاريخچه بواسير

تاريخچه بواسير به ۱۷۰۰ سال پيش از ميلاد برمي گردد، در نوشته اي بر روي يك پاپيروس مصري اينگونه آمده: ” بايد دستور تهيه يك دارو، يك مرهم بسيار قوي و محافظت‌كننده را بدهي؛ برگ‌هاي اقاقيا و خاك را ساييده و با هم بپز. يك پارچه كتاني را به اين ماده آغشته كن و در مقعد بگذار، با اين كار بيمار فوراً درمان مي‌شود.”

در نوشته هاي بقراطي ۴۶۰ سال پيش از ميلاد نيز مطالبي آمده كه نشان مي دهد روش درمان بواسير در آن سال ها خيلي شبيه روش بندآوري با كمك نوار لاستيكي امروزي بوده است. مثلا اين نوشته را بخوانيد: “و بواسير را نيز به همين روش با سوراخ كردن آن با كمك يك سوزن و بخيه كردن آن با نخي ضخيم و پشمي مي‌ توان درمان كرد و دست نزنيد تا خودشان بيفتند و هميشه يكي از اين‌ ها در پشت بيمار باشد؛ و وقتي كه بيمار بهبود يافت اجازه دهيد تا يك دوره گياه خريق سفيد(hellebore) مصرف كند.”

به اين منوال مي توان از بواسير چيست؟ و راه درمان آن در كتاب مقدس نيز نشاني هايي يافت. ۲۵ سال پيش از ميلاد، سلسيوس روش بندآوري و بريدن بواسير را به خوبي توضيح داده است و عوارض بعد از عمل را نيز توصيف كرده است. همينطور جالينوس باور داشته كه براي درمان بواسير بايد ارتباط بين سرخرگ ‌ها و سياهرگ ‌ها را قطع كرد، چون به نظر او اين كار درد را كم مي كند و جلوي گسترش بواسير به ساير عضوها را هم مي گيرد.

ايده درماني سوشروتا سمهيتا (قرن چهارم تا پنجم ميلادي) هم همانند بقراط بوده، فقط با اين فرق كه بر بهداشت زخم بيشتر اهميت مي داده است. در سده سيزدهم ميلادي، جراح هاي اروپايي مانند لانفرانك ميلاني، گاي دو شاولياك، هنري دو ماندويل و جان آرديني نوآوري ها و تغييرات خوبي در روش هاي جراحي بواسير ايجاد كردند.

براي اولين بار كلمه بواسير يا همان هموروئيد در سال ۱۳۹۸ ميلادي در زبان انگليسي به كار رفت و اين كلمه از عبارت “emorroides” فرانسوي كهن اقتباس شده بود كه آنهم از كلمه لاتيني گرفته شده بود و كلمه لاتيني نيز از عبارتي بوناني اخد شده بود كه به معني “مسئول خارج كردن خون” بوده است.

جورج برت در مسابقه هاي جهاني ۱۹۸۰ به خاطر درد شديد بواسير مجبور به ترك بازي شد. بعد از عمل جراحي، جورج در مسابقه بعدي به بازي برگشت و با حالتي طنزگونه گفت: “همه مشكلات من از پشتم است” اما باز دوباره بواسيرش عود كرد و مجبور شد به عمل ديگري تن دهد. يكي ديگر از افراد سرشناس كه تحت عمل بواسير قرار گرفته و خبرساز شده، تحليلگر سياسي محافظه كار گلن بك بود كه تجربه بدي از اين عمل را پشت سر گذاشت و در سال ۲۰۰۸ ويدئويي از عملش و دشواري هايي كه از بواسير كشيده بود را تهيه كرد و آن را در يوتيوب گذشت و اين ويدئو هزاران بيننده داشت.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: بواسير
[ ۷ بهمن ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۷:۲۹ ] [ پاوه ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

مسعود روحي هستم و در زمينه درمان بيماريهاي گوارشي و نشيمنگاهي فعاليت مي كنم. براي اطلاع رساني بيشتر در باره اين بيمارها و فراهم كردن دسترسي بهتر بيماران به پزشكان متخصص و زبده، سايت كلينيك سامان ايجاد شده است. شما مي توانيد با مراجعه به سايت و شماره گيري تلفن هاي سايت با پزشكان متحصص اين بيماريها در تماس باشيد و مشكلات خودتان را با آنها در ميان بگذاريد.
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب