فوق تخصص بيماريهاي مقعدي
نويسندگان
لینک دوستان
قالب وردپرس قالب وبلاگ
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 76888
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
نشيمنگاه كجاست؟ مقعد بخشي از دستگاه گوارش است كه از كانال ماهيچه‌ اي لگن و مقعد باسطه عبور مي ‌كند. اين آخرين بخشي است كه مدفوع از بدن بيرون مي ‌ريزد. در بزرگسالان مقعد ۴ تا ۵ سانتي متر طول دارد. نيمه پاييني كانال مقعد، انتهايي حساس عصبي دارد.
احتمالا شما هم از آن دسته افراد هستيد كه اگر با بيماري هاي مقعدي روبه رو شويد از مراجعه به دكتر خجالت مي كشيد. بسياري از بيمارهاي مقعدي در ابتدا به صورت خفيف ظاهر مي شوند و رفته رفته به مراحل حادي مي رسند.
 
پس در مراحل ابتدايي بايد جلوي آنها را بگيريد و جاي هيچ خجالت و نگراني نيست. اگر پيشگيري ها و درمان هاي اوليه را انجام ندهيد با درمان هاي سختي روبه رو خواهيد شد كه مي تواند مشكلات زيادي را براي شما ايجاد كند.
 
 
 

انواع بيماري هاي مقعدي

شقاق مقعدي يك شيار مقعدي است كه شيار آنوركتال نيز ناميده مي‌ شود، اين شكاف خطي يا پاره در آستر كانال تحتاني آنال ايجاد مي شود. اغلب شقاق هاي مقعد زماني اتفاق مي‌ افتد كه يك مدفوع بزرگ و سفت به مقعد راه پيدا مي كند. كمتر شقاق مقعدي به دليل اسهال طولاني، بيماري التهابي روده يا بيماري‌ هاي مقاربتي كه ناحيه آنوركتال را درگير مي‌ كند، گسترش مي‌ يابد. شقاق مقعدي حاد معمولا سطحي و كم‌ عمق است، اما شقاق مقعدي مزمن (طولاني‌ مدت) ممكن است از طريق anoderm تا سطح ماهيچه زيرين را شامل شود.
 
در رگ ‌هاي خوني نيز آستر وجود دارد و در قسمت مياني آن غدد كوچك مقعدي وجود دارد. در اين نوشته چهار اختلال و بيماري نشيمنگاه را توصيف مي كنيم كه باعث درد مقعدي مي ‌شوند.
 
آبسه مقعدي نيز از انواع بيماري هاي مقعدي است كه يك مجموعه متورم و دردناك از چرك در اطراف مقعد است. اغلب آبسه‌ ها با مشكلات بهداشتي ديگر مرتبط نيستند و به دلايلي به صورت خودبه خودي بروز مي‌ كنند. آن‌ ها از يك غده مقعدي كوچك منشا مي‌ گيرند كه باعث ايجاد يك محل عفونت زير پوست مي‌ شود.
 
در ايالات‌متحده بيش از نيمي از كل آبسه‌ هاي مقعدي در سنين بين ۲۰ تا ۴۰ سالگي رخ مي‌ دهد و مردان بيشتر از زنان تحت‌ تاثير قرار مي‌ گيرند. بيشتر آبسه‌ ها در نزديكي دهانه مقعد قرار دارند اما به ندرت ممكن است در مجراي مقعد، نزديك به اندام‌ هاي تحتاني يا ارگان‌ هاي لگني نيز رخ دهند.
 
فيستول مقعدي يك تونل باريك و غير طبيعي است كه بقاياي يك آبسه قديمي مقعد باعث آن مي شود. قسمت مياني كانال، مقعد را به سطح پوست متصل مي‌كند. بعد از يك آبسه مقعدي، يك فيستول مقعدي حداقل نيمي از كل آن را به خود اختصاص مي‌ دهد.
 
گاهي اوقات باز شدن فيستول در سطح پوست باعث ترشح چرك يا مايع خوني مي‌ شود. در موارد ديگر، باز شدن فيستول موقتا بسته مي‌ شود و باعث مي‌ شود كه آبسه مقعد قديمي دوباره به عنوان يك جيب دردناك چرك در بيايد.
 
هموروئيد يا بواسير معمولا باعث ايجاد درد مي‌ شود. با اين حال، زماني وجود دارد كه رگ‌ هاي خوني در يك بواسير كوچك در لبه مقعد مي‌ تواند لخته شود و باعث دردهاي بيشتري در ناحيه مقعد شود.
 
اين لخته يا ترومبوز ممكن است توسط يك دوره يبوست ايجاد شود. وقتي ترومبوز رخ مي‌ دهد، بواسير خارجي متورم، سخت، و دردناك مي‌ شود و گاهي با ترشح خون همراه است.
 

بيماريهاي مقعدي در زنان

متداول ترين بيماريهاي مقعدي در زنان را مي توان در موارد زير مشاهده كرد:
 
۱-هموروئيد ترومبوزه ( هموروئيد خارجي)
۲-هموروئيد داخلي ( بواسير )
۳-شقاق يا فيشر
۴-سينوس مويي يا كيست پيلونيدال
۵-آبسه مقعدي
۶-يبوست يا خشكي مزاج
۷-كوليت روده
۸-زگيل تناسلي
 
بواسير در زنان رايج ترين بيماري مقعدي است در واقع نيمي از ااشخاص تا سن پنجاه سالگي، بواسير را تجربه مي ‏كنند. بواسير رگ هاي خوني در ناحيه مقعدي است كه به هر دليلي مثل فشار بيش از اندازه به پايين راست روده و ناحيه مقعدي وارد مي شود، ايجاد مي گردد. در اين حالت به صورت غيرطبيعي اين رگ هاي خوني دچار تورم بسيار دردناك مي شوند.
 
خارش داخل و اطراف مقعد در زنان بيماري مقعدي ديگري است كه شايع مي باشد. اين بيماري هم بچه ها و هم بزرگ ترها را درگير مي‏ كند. كلا نشانه هاي آن با مراعات بهداشت شخصي كاهش مي يابد. در موارد حاد احتمال دارد كه بيمار از درمان دارويي نيز براي كاهش درد كمك بگيرد.
 
شقاق‏ ها يا فيشر پارگي‏ هاي كوچكي در كانال مقعدي مي باشند. اين پارگي ها عمدتا در زمان عبور مدفوع سخت يا بزرگ بر روي بافت مقعدي پديد مي آيد. فيشر هاي مقعدي در زنان نيز خيلي متداول است و غالبا بدون درمان ويژه اي التيام پيدا مي كند. در برخي از بيمارها، هنگامي كه فيشرها التيام پيدا نكنند اين وضعيت مزمن مي ‏شود.
 
بيماري آبسه مقعدي كه به شكاف هاي عفوني و پر از چرك نزديك مقعد گفته مي شود در زنان نيز شايع است. اين بيماري به خاطر صدمه زدن به غدد مترشحه درون مقعد به علت عبور مدفوع سفت يا مدفوع اسهال ايجاد مي شود كه اين غدد را عفوني مي كنند و باعث پديد آمدن آبسه مقعدي مي شوند.
 
 

بهترين دكتر بيماريهاي مقعدي

احتمالا شما هم از آن دسته افراد هستيد كه اگر با بيماري هاي مقعدي روبه رو شويد از مراجعه به دكتر خجالت مي كشيد. بسياري از بيمارهاي مقعدي در ابتدا به صورت خفيف ظاهر مي شوند و رفته رفته به مراحل حادي مي رسند.
 
پس در مراحل ابتدايي بايد جلوي آنها را بگيريد و جاي هيچ خجالت و نگراني نيست. اگر پيشگيري ها و درمان هاي اوليه را انجام ندهيد با درمان هاي سختي روبه رو خواهيد شد كه مي تواند مشكلات زيادي را براي شما ايجاد كند.
 
بسياري از افراد كه به بيماري هاي مقعدي مبتلا مي شوند نوع بيماري خودشان را نمي دانند و با تخصص هاي مختلف رشته پزشكي در اين زمينه آشنايي ندارند و نمي دانند بهترين دكتر بيمارهاي مقعدي را چگونه بايد پيدا كنند و به كدام پزشك بايد مراجعه كنند! شما بايد دكتري را پيدا كنيد كه با تخصص كافي را در زمينه بيمارهاي مقعدي و گوارشي داشته باشد.
 
بهترين دكتر بيماريهاي مقعدي را مي توانيد با يك جستجوي ساده در اينترنت پيدا كنيد و تا بيماري شما حادتر نشده به او مراجعه كنيد تا معاينه و بررسي كاملي از وضعيت بيماري شما انجام شود.
 
 

درمان بيماريهاي مقعدي

كساني كه به بيماريهاي مقعدي در مراحل مختلف آنها مبتلا مي باشند با مراجعه به يك پزشك متخصص در اين زمينه معاينه مي شوند. در مرحله اول با كمك درمان دارويي و رعايت برنامه غذايي اصولي مي توان بسياري از اين مشكلات را برطرف كرد.
 
ولي اگر بيماري به مرحله شديدتري رسيده باشد داروها و رژيم غذايي كمكي به بيمار نخواهد كرد. در اين مرحله نياز به روش هاي جراحي است. گفتني است كه در برخي از مواقع بيماري هاي مقعدي مثلا بواسير در مرحله يك و دو هستند ولي خونريزي شديدي دارند كه در اين زمان ها نيز نياز به استفاده از روش هاي جراحي براي درمان بيماريهاي مقعدي است.
 
در باره بيماري شقاق نيز بسياري از بيمارها در شش ماهه نخست به پزشك مراجعه مي كنند كه بيشتر اين موارد شقاق حاد دانسته مي شود و معمولا با درمان نگهدارنده كاملا درمان مي شود ولي اگر از اين حد گذشته باشد بايد با عمل جراحي نسبت به درمان اقدام كرد.
 
جراحي به دو صورت با ليزر و بدون ليزر انجام مي‌ شود كه گاهي اوقات احتمال دارد از هر دو روش استفاده شود. بهترين حالت درمان بيمارهاي مقعدي استفاده از هر دو نوع جراحي (‌ليزر و بدون ليزر) است.
 
در جراحي بدون ليزر ناحيه موردنظر با تيغ بريده شده و كارهاي پزشكي لازم توسط جراح انجام و بعد بخيه زده و پانسمان مي‌ شود. ولي در جراحي با ليزر برش با اشعه ليزر صورت مي گيرد.
 
 

فوق تخصص بيماريهاي مقعدي

فوق تخصص بيمارهاي مقعدي مي تواند در بهترين زمان تشخيص درستي از بيماري شما به دست بدهد. اگر بيماري هاي مقعدي در زمان مناسب خود تشخيص داده شود مي توان با راه هاي غيرجراحي نسبت به درمان آنها اقدام كرد. معاينه و تشخيص اصولي فقط از دست يك پزشك فوق تخصص بيماريهاي مقعدي برمي آيد.
 
در بسياري از موارد با كمك رژيم غذايي مناسبي كه داراي فيبر زياد و مواد ملين دار باشد مي توان مدفوع را نرم كرد تا دفع آن آسان تر صورت گيرد. در كنار آن مي توان از مسكن ها براي آرام كردن درد و پيشگيري از اسپاسم بيشتر دردناك مقعد و همچنين نشستن در لگن يا وان آب گرم چند بار در روز و كمك از پماد هاي موضعي بيماري را در مراحل ابتدايي درمان استفاده كرد.
 
در مواردي كه با كارهاي بالا درد و علائم بيماري از بين نرفت، بايد به يك فوق تخصص بيمارهاي مقعدي مراجعه شود تا معاينه و بررسي كامل انجام شود و علت هاي كمتر متداول و ناشناخته را تشخيص داده و اگر نياز باشد با روش هاي جراحي نسبت به مداواي بيماري اقدام شود.
امتیاز:
بازدید:
[ ۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۲:۴۲ ] [ پاوه ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

مسعود روحي هستم و در زمينه درمان بيماريهاي گوارشي و نشيمنگاهي فعاليت مي كنم. براي اطلاع رساني بيشتر در باره اين بيمارها و فراهم كردن دسترسي بهتر بيماران به پزشكان متخصص و زبده، سايت كلينيك سامان ايجاد شده است. شما مي توانيد با مراجعه به سايت و شماره گيري تلفن هاي سايت با پزشكان متحصص اين بيماريها در تماس باشيد و مشكلات خودتان را با آنها در ميان بگذاريد.
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب